Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice vcm@vcm.cz
+420 466 799 240

Tiskové zprávy

Pohled na ceduli „Nám. Budovatelů I“ před troskami hotelu Veselka v roce 1972. Autor neznámý.

Webová výstava ukáže, jak se budovaly i bouraly Pardubice

19. října 2020

Stará Karlovina, hotel Veselka, bufet a vinárna Korzo – to jsou pojmy, které před pár desítkami let znal v Pardubicích snad každý. Dnes už ze staré čtvrti a vyhlášeného hotelu nezůstalo o mnoho víc, než dobové fotografie. A právě ty daly vzniknout nové webové výstavě Východočeského muzea v Pardubicích. Jmenuje se „Pardubice budovatelské. Proměny města v 70. a 80. letech na fotografiích“ a na stránce tinyurl.com/pardubicebudovatelske je přístupná od úterý 20. října 2020.

Více
Oprava 5. úseku hradeb v září 2020

Oprava hradební zdi Zámku Pardubice pokračuje i letos

30. září 2020

Pátým úsekem pokračuje letos obnova hradební zdi Zámku Pardubice. Východočeské muzeum, které zámek v majetku Pardubického kraje spravuje, navazuje na opravy v minulých letech. Obnova je možná díky spolupráci města Pardubice a Pardubického kraje.

Více
Musílkova pozorovatelna

Festival ptactva oslavte v neděli ornitologickou vycházkou

29. září 2020

Festival ptactva je celoevropskou kampaní ornitologů, která upozorňuje na fascinující fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Východočeské muzeum v Pardubicích v jeho rámci pořádá ornitologickou procházku starobylou rybniční krajinou v okolí Lázní Bohdaneč. Rozloučení s tažnými ptáky se koná v neděli 4. října od 8:30 hodin.

Více
Věci vyprávějí - 140 let pardubického muzea

Východočeské muzeum slaví 140 let – výstavou v nových moderních sálech

24. září 2020

Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea. To je název výstavy, která 25. září 2020 otevře nové moderní výstavní prostory v hospodářských budovách Zámku Pardubice. Návštěvníky provede jak historií Východočeského muzea a s ním už 100 let neodmyslitelně spojeného pardubického zámku, tak i příběhy 140 sbírkových předmětů, které muzeum postupně získávalo a které ho dovedly od spolku několika zapálených nadšenců až po zformování moderní paměťové instituce nadregionálního významu.

Více
Ústavní listina 1920

Jak se dodržovala i nedodržovala

24. září 2020

Třetí ročník úspěšné debaty věnované stoletým výročím české historie připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích. Tentokrát je ústředním tématem nejvyšší zákon státu – Ústavní listina Československé republiky, která vešla v platnost v únoru 1920. V přednáškovém sále Zámku Pardubice o ní budou ve čtvrtek 1. října od 18 hodin debatovat ústavní právník Jan Kysela a renomovaní historici Jana Čechurová a Jan Rychlík. Vstup je zdarma.

Více
Archeologická přednáška

Moderní technologie v archeologii – téma nových přednášek v muzeu

23. září 2020

Že rýč, lopata a štěteček už dnešním archeologům jako nástroje nestačí, je známý fakt. Ale které moderní technologie se v posledních letech uplatňují při archeologických výzkumech? Jak funguje geofyzikální výzkum a co lze vyčíst z kostí? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví nový cyklus archeologických přednášek ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Začíná ve středu 30. září od 18 hodin v přednáškovém sále na Zámku Pardubice.

Více
Vernisáž - zleva velvyslanec ČR při RE Emil Ruffer, T. Libánek, P. Marek, M. Hřibová, M. Hřib

Výstava Pernštejnské ženy okouzluje návštěvníky Rady Evropy ve Štrasburku

21. září 2020

Východočeské muzeum v Pardubicích a Univerzita Pardubice představily novou putovní panelovou výstavu evropského významu. Jmenuje se Pernštejnské ženy a Evropa a svou premiéru měla ve středu 16. září v sále Rady Evropy ve Štrasburku. Ve Francii zůstane výstava dva týdny.

Více
denáry.jpg

Monumentální kniha o denárovém pokladu se představí v pondělí v reálce

3. září 2020

Poklad století, který od svého objevení náhodným nálezcem v roce 2015 stále přitahuje pozornost odborníků i veřejnosti, se dočkal vskutku velkolepé knihy. Nedávno vydaná publikace numismatika Jiřího Lukase a dalších specialistů představuje zevrubnou analýzu mimořádného nálezového souboru denárů z posledního desetiletí 10. století, objeveného nedaleko východočeské obce Chýšť. Kvůli protikoronavirovým opatřením se s několikaměsíčním zpožděním kniha nyní představí veřejnosti – v pondělí 7. září v 17 hodin v sále Jana Kašpara v budově pardubické reálky. Vstup je zdarma.

Více
Společenský sál, návrh studia AI DESIGN

Budoucnost Zámku Pardubice malují architekti Eva Jiřičná a Petr Všetečka

31. srpna 2020

Jak bude vypadat budoucí společenský trakt a návštěvnické centrum na Zámku Pardubice? Dvě architektonická studia – AI DESIGN světoznámé architektky Evy Jiřičné a TRANSAT architekti Petra Všetečky – dokončují studie, které na tuto otázku odpoví. Prohlédnout si je můžete na výstavě Budoucnost Zámku Pardubice – Reprezentativní sály zámeckého paláce a návštěvnické centrum, která se koná v provizorním společenském sále zámku (bývalá expozice skla) od 3. září.

Více